Mens klokka tikker raskt mot årets lyseste netter og St. Hans feiring så feiret vi nordmenn allerede denne uken en flott seier over Irak i vår første VM kamp på 28 år. Det var en kamp der vi nok ikke imponerte noen. Med Haaland, oksen fra Jæren på laget holdt det likevel. Jubelen og nasjonalfølelsen steg til nye høyder og selv ikke en OECD rapport om Norge klarte å ødelegge stemningen.

Vi mistenker at det skyldes at de færreste fikk den med seg, – men det burde de fordi rapporten er ukas viktigste nyhet for oss endringsagenterOECD peker i analysen på behov for mer innovasjon og produktivitetsvekst her til lands. De hevder at veksten er for svak, inflasjonen for høy og oljefondet dekker en stadig større andel av budsjettunderskuddet. Vi bruker rett og slett for mye penger på sykepenge- og uføreytelser, noe OECD mener slett ikke er bærekraftig.

The challenges are unusually high.

Vi tror våre lesere også vil like å høre dette klare rådet fra OECD til oss nordmenn;

Regulatory reforms, above all lowering administrative and regulatory burdens for startups, strengthening regulatory reviews and making insolvency regimes more effective, would spur innovation and productivity.

Spørsmålet er selvsagt om regjeringen snart vil reagere, eller om de fortsetter å ro i motvind

I Oslo arrangerte Digitaliseringsdirektoratet denne uken sin årlige konferanse der de peker på alle utfordringene Norge møter, – og det artige eller triste er at punktene til forveksling er de samme utfordringene som de har pekt på i 10 år, – men mens de fagre ordene flagrer gjøres det stusselig lite. Du kan lese mer

Det er trist når farten på de som skal lede regjeringens innovasjonsarbeid er så mye  lavere enn endringstakten i samfunnet. Det er stil på bekostning av innhold, fagre ord på bekostning av fart.

Vi minner om at Skattekommisjonen til uka skal legge frem sitt forslag til endringer i skattesystemet. Finansminister Jens Stoltenberg håper som kjent at et skal legge grunnlaget for et bredt politisk forlik. Som Aftenposten skrev denne uken; Det er optimistisk med tanke på hvor uforutsigbar den politiske situasjonen på Stortinget er blitt.

I USA annonserte president Dumold Trump nok en gang at USA og Iran har inngått en avtale for å avslutte krigen. «Gratulerer til alle!» skrev han i et innlegg på nettstedet sitt, Truth Social, men bursdagsbarnet har i realiteten liten grunn til å feire. Han har ikke oppnådd noe som helst, og har vist frem en inkompetanse og faenskapsfaktor som slett ikke tjener USA til ære.  Den republikanske senatoren Bill Cassidy, sa det mange tenker da han kalte presidentens Iran konflikthåndtering;

«den verste utenrikspolitiske feilen på mange tiår”

En vel så alvorlig nyhet er den overraskende beslutningen fra amerikanske myndigheter om å stenge Anthropics nye Fabel 5 LLM modell for alle andre land. Et tydelig bevis på at vi i Norge ikke kan basere oss på amerikanske AI-modeller, – de kan nemlig forsvinne over natten. En utfordring vi håper den nye KI Norge sjefen gyver løs på umiddelbart. Som Digital Norway’s dyktige Alexander Haneng skriver på Linkedin denne uken;

Det vil tvinge frem spredning. Flere modeller, flere tilbydere, mer åpen kildekode. Avhengighet av én dominerende modell er ikke lengre en strategi, det er en risiko!

I USA har også SpaceX’ investorene feiret denne uken. Aksjen gikk som kjent på børs forrige fredag og er allerede opp med over 20%. Med det gikk selskapet forbi Amazon som har holdt på siden 1995 i verdi. Kontroversielle Peter Thiels Founders Fund skrev ut den første sjekken til oppstartsbedriften Space X i 2008, og de aksjene er nå verdt svimlende 67 milliarder dollar – en av de mest lukrative investeringene i venturekapitalhistorien.

Ukas innovasjonsblomst går til Statens Vegvesen som vant årets digitaliseringspris, du kan lese saken her.  Vi håper deres dyktige vegdirektør Ingrid Dahl Hovland deler blomsten med Norges beste krimforfatter, Tom Egeland.   

Hans albino helt Bjørn Beltø dukker nemlig i dag opp i en ny bok med tittelen Satans Segl – åtte år etter at forfatteren avlivet ham i et VG-intervju. Du kan lese mer om dagens boklansering her. Er boka like bra som de 11 foregående er det bare å glede seg!

Happy Friday og riktig god helg!