Med en sommer på hell og fire måneder igjen til jul kan vi slå fast at årets sommer går mot slutten. Vi tror den vil bli husket lenge av mange. Det samme vil Bodø Glimts kamp onsdag mot Sturm Gras fra Østerrike.

I onsdagens kamp viste Bodøværingene mer enn bare glimt av storhet, og den Østeriske serievinneren ble sendt hjem med et ydmykende 5-0 tap. Alt tyder derfor på at Bodø Glimt kan hente ut drøye 350 millioner norske kroner i premie- og TV-penger og samtidig invitere Europas topplag til Bodø og Aspmyra når vinterens Champions League sparkes i gang. Vi har sagt det før, gutan fra nord imponerer oss.

Trener Kjetil Knutsen fortjener applaus, – fotball er som innovasjonsarbeid først og fremst en formidabel laginnsats!

Det drar seg jo også som kjent mot valg, – og metodene som tas i bruk for å skaffe seg oppmerksomhet er mange og kreative. Vi tok en prat med en av de få som faktisk selv har vært gründer og som er på full fart inn på Stortinget, nemlig Høyres Kari Sofie Bjørnsen. Ingen tvil hos oss, vi trenger flere politikere som selv har forsøkt seg på det innovative skråplan. Du kan lese intervjuet her.
MDG’s Ingrid Liland har nå visstnok søkt om å bytte navnet til Ingrid Sperregrensen Liland. Av og til kan det kreative tippe over og blir mer kreativt enn smart, men ingen skal ta fra 2. kandidaten på Oslo-lista til Miljøpartiet de Grønne at hun byr på.

Denne uken kom også Jens Stoltenberg med sitt svar på Oljefondets Israel investeringer til Stortingets kontrollkomite. I følge PK Frølich er brevet noe av det mest arrogante som er prestert innen norsk parlamentarisme, og det sier jo en hel del.

Det er merkelig hvor vanskelig det er for våre politiske ledere å innrømme feil, – selv når en hel verden påpeker avstanden mellom Oljefondets høyverdige etiske verdier og våre lavpannede investeringer i Israelske selskaper koblet til krig og undertrykkelse.

Det er nesten som de sier: «Ja, vi fordømmer alt dette… men vi vil gjerne ha 7 % avkastning mens vi gjør det.»

Fra England kom denne uken nyheten om at den globale læringsaktøren Pearson har gjennomført en undersøkelse som viser den betydelige gunstige effekten kunstig intelligens kan ha på kognitiv utvikling. I skoleåret 2024–25 tok nesten 6 500 elever i bruk et AI-verktøy integrert i Pearsons læremateriell i biologi og verdenshistorie.  Resultatene var tydelige: Biologistudenter som benyttet verktøyet hadde 11 prosent høyere bestått-rate enn de som ikke gjorde det, og oppnådde i snitt fem prosentpoeng bedre sluttkarakterer. Det er jo omtrent som å få superkrefter, det!

– Ved å integrere kunstig intelligens i læringsmiljøene våre, gir vi studentene mulighet til å tenke mer kritisk og kreativt. Teknologien leder dem gjennom læringsprosessen, fremfor å bare servere ferdige svar, sier Tom Simon, president i Pearson Higher Education and Virtual Learning i en kommentar. Nettopp!

Ukas innovasjonsblomst går til Bodø Glimt, både trener Knutsen, spillerne og alle de i støtteapparatet som sammen bygger superkrefter og skaper resultatene som sikrer at vi i Norge for første gang på mange år har et lag med i Champions League.
Happy Friday og riktig god helg!