Uka har vært preget av Oslo Innovation Week, Ukraina forhandlinger og heftige franske protester. Oslo fikk besøk av både Finlands imponerende president Alexander Stub, Ukrainas Zelensky og Steve Witkoff, Trumps sendemann som slett ikke er noen diplomat, men en eiendomsmagnat som denne uken klarte kunststykket å kalle Putin for en stor humaniarianer. Utrolig, men sant – og hjemme i Oslo feiret norske stortingspolitikere i påvente av årets lengste helg allerede i går den årlige festmiddagen på Slottet.

Landets ledende politikere ble servert både krabbesalat, osteterte, elg og multer til dessert, og vår ferske konge serverte også en liten vits der han høstet latter for å anse seg selv som en mellomleder med 35 års erfaring i en middels stor offentlig virksomhet. Sant nok!

Han minnet oss også om sin fars viktigste leveregler.

Alle mennesker er like mye verd.
Vi må ta godt vare på hverandre.
Prøv å være deg selv

– og la aldri en anledning til å levere en tørr vits gå fra deg.

Gode råd og det siste et råd som trofaste lesere av vår ukesoppsummering vet at vi også forsøker å følge. Ukas lille og temmelig tørre handler om Stavangerkaren som med tyngde hevdet at Norge leder kampen om verdensrommet. Hans slagkraftige argument var at vi er de eneste i verden med flyplass på Sola…:-)

Her kan du lese årets tale fra vår ferske konge i sin helhet.

I følge Se og Hør var det en del politikere som ikke pyntet seg godt nok, kjendismagasinet etterlyste mer pomp og prakt. Ikke mye å sette fingeren på synes vi. Verre var det kanskje at NRK valgte nettopp denne kvelden til å blåse liv i debatten om ikke monarkiet egentlig tilhører en svunnen tid.

Da hjelper det jo ikke at prinsesse Märtha Louise og hennes Durek stadig kommer opp med nye kreative måter å tjene penger på. For to år siden var det bryllup og amuletter, i fjor en Netflix-serie og i år er tydeligvis forretningsideen å saksøke familie og tidligere venner som har uttalt seg om de to påfuglene.

Det er slett ikke småpenger det dreier seg om, nesten 800 millioner kroner skal de to visstnok kreve for de påstått skadelige påstandene.

Med tanke på alt det tøvet de to selv har servert pressen er det i hvert fall åpenbart at de besitter frekkhetens nådegave.

Vi er likevel usikre på om forretningsideen er noe å kopiere. Vi tror IKKE de ville nådd særlig langt på gårsdagens DNB Next pitchkonkurranse, men la oss konstatere at Oslo denne uken har vært arena for neste 100 ulike aktiviteter, – og byen har sydet av entreprenører, innovatører og kommersielle aktører. Gøy å se utviklingen fra 2006 og frem til i dag. Camilla Wilhelmsen, Oddmund Hammerstad, Bjørn Olav Semundseth og vi tre andre som var med på starten har lov til å være en smule stolte over det vi sparket i gang for 20 år siden. Du kan lese mer om både 10 års jubilanten DNB Next og 20 års jubilanten Oslo Innovation Week her.

I Hellas mistet USA’s ambassadør Kimberly Guilfoyle denne uken jobben, og damen som slett ikke ser ut som noen reklameplakat for Butox har til og med fått forbud mot å nærme seg det hvite hus. Godt gjort, egentlig – for der går det som kjent mange raringer inn og ut dørene. Interessant nok var Kimberly ikke bare forlovet med Donald Trump Jr. Hun var også tidligere gift med ingen ringere enn Califonias demokratiske guvernør Gary Newsom. Slik kunne hun jo fremstått som et eksempel på at reisen fra det ene til det andre politiske partiet slett ikke var så lang, men det åpner også spørsmålet om hun egentlig er noe helt annet;

En klatremus av Dureks kaliber. Opportunist eller vaskeekte patriot, ikke vet vi, men vi mistenker uansett at boka hennes kan bli interessant lesing.

I USA ble Tesla’s spektakulære lansering av deres flyvende bil forrige fredag en av tidenes mest omtale lanseringer, så spektakulær at ingen fikk med seg Porsches lansering samme dag. Elon Musk har tatt over rollen Steve Jobs i sin tid hadde og ukens stalltips er å unngå å legge egne lanseringer til samme dag som Elon kjører sine show. Denne videoen er verdt å se, og det er ikke AI!

Ukas alvorligste nyhet var nok beskjeden om at en mengde nettsider tilhørende myndigheter og bedrifter over hele verden ble stengt natt til onsdag: Årsaken var at kunstig intelligens hadde avdekket kritiske svakheter i det mye brukte programmeringsspråket PHP. Wiz, et av cybersikkerhetsselskapene som fant de to svakhetene, anslår at PHP-kode ligger til grunn for over 70 prosent av verdens nettsider – alt fra nettbutikker og nyhetsmedier til offentlige tjenester. De beskrev svakhetene slik;

«blant de mest alvorlige sårbarhetene som noen gang er oppdaget i PHP, og kanskje i hele programvarehistorien»

Ukas innovasjonsblomst går til Radionor som vant årets Forskningsrådspris. Vi vet at de har bygget i over 20 år. Vi håper Atle Sægrov og de andre gründerne deler blomsten med arrangørene og alle de som stilte opp på gode innlegg og debatter på alle de flotte arrangementene under Oslo Innovation Week i år. En festuke for norske endringsagenter, – og skulle du etter en hektisk uke være en smule bakpå så kan du som oss trøste deg med at du får en time ekstra natt til søndag.

Vår oppfordring er klar – invester timen fornuftig!

Happy Friday og riktig god helg!