Open Innovation Lab of Norway har denne uken inngått et formelt partnerskap med GIMI – Global Innovation Management Institute i den anledning var styrelederen i GIMI, Bret Trusko i Norge og han gratulerte Open Innovation Lab of Norway med rollen som den norske partneren i det som har blitt verdens største nettverk for innovasjonsprofesjonelle.
Med 18 000 medlemmer i 116 land er GIMI verdens største ideelle sertifiseringsorgan dedikert til innovasjonsledelse. For norske endringsagenter og innovatører betyr dette én ting: døren til et globalt fagfellesskap av ypperste klasse står nå vidåpen.
Open Innovation Lab of Norway har siden oppstarten for 10 år siden bygget seg opp til å bli Norges fremste arena der innovasjonsprofesjonelle på tvers av bransjer møtes, deler kunnskap og skaper resultater sammen. Nettverket teller i dag over 75 ledende norske virksomheter – fra Equinor og DNB til TOMRA og Aker BioMarine – og har alltid hatt et klart internasjonalt blikk. Partnerskapet med GIMI er derfor ikke et tilfeldig sidespor, men en naturlig forlengelse av den internasjonale ambisjonen som alltid har ligget i nettverkets DNA.
Hva betyr dette i praksis?
Global Innovation Management Institute (GIMI) ble stiftet i 2009 av en gruppe internasjonale innovasjonsledere, akademikere og konsulenter med ett tydelig oppdrag: å gjøre innovasjon til en profesjonell ledelsesdisiplin. I 2023 fusjonerte GIMI med International Association of Innovation Professionals, og det kombinerte resultatet beskrives som verdens største profesjonsorganisasjon innen innovasjon – med 18 000 medlemmer fordelt på 116 land. Gjennom internasjonalt anerkjente sertifiseringer, akademiske programmer og et globalt nettverk av praktikere kobler GIMI næringsliv, akademia og offentlig sektor på tvers av kontinenter.
Vi i Innomag tok en prat med Dr. Brett Trusko, styrelederen og det var en imponerende og erfaren leder vi møtte. Han er professor, seriegründer, prisbelønnet forfatter av seks bøker og grunnlegger av det vitenskapelige tidsskriftet International Journal of Innovation Science. Han regnes som en av verdens mest anerkjente stemmer innen innovasjonsvitenskap, underviser ved Texas A&M og Mount Sinai Medical School i New York, og er i tillegg aktiv som redaktør av livsstilsmagasinet Trend – et magasin som dekker kunsten, kulturen og livet i New Mexico.
Det er en stor glede for oss å videreutvikle partnerskapet med Open Innovation Lab of Norway. Samarbeidet med erfarne innovasjonsledere som Truls Berg og Tor W. Andreassen – med sin brede erfaring fra skjæringspunktet mellom akademia, næringsliv og politikk – gjør dette særlig meningsfylt. Vi ser frem til å bidra til at norske virksomheter bygger den systematiske innovasjonskraften de trenger for å hevde seg i årene som kommer, sier Dr. Brett Trusko
Hva betyr partnerskapet for norske innovatører?
For norske endringsagenter og innovasjonsprofesjonelle får man nå en umiddelbar tilgang til internasjonalt anerkjente sertifiseringer, globale fagmiljøer og et nettverk av likesinnede i 116 land – alle med ett felles mål: å gjøre innovasjon til en konkret og målbar konkurransefordel. Det innebærer også ukentlige digitale Masterclass sesjoner med en rekke av verdens ledende fageksperter. Nylig var Amazon’s Quantum Computing ekspert gjest, og at seansen var nyttig for tilhørerene blir å regne som årets underdrivelse.
Truls Berg, vår egen redaktør som leder Open Innovation Lab of Norway sier i en kommentar følgende;
– Det er ikke lenger nok å snakke om innovasjon. De virksomhetene som vil lykkes fremover, er de som systematisk bygger innovasjonskompetanse, nettverk og metodikk. Vi er overbevist om at dette partnerskapet gir våre medlemmer konkrete konkurransefordeler og et direkte løp inn i det internasjonale toppsjiktet – godt støttet av ISO 56000 som setter den globale standarden for god innovasjonsledelse. Det handler om å lære av de beste, og det er mye å lære på tvers av bransjer og sektorer. Som vi i alle år har sagt i Open Innovation Lab of Norway: None of us is as smart as all of us.
Brenner du for innovasjon og har lyst til å vite mer om Open Innovation Lab of Norway, sjekk ut denne siden www.openinnovationlab.no.







